Queen's Birthday Honours 2019

From high-profile actors and established producers to community champions of music and dance, members of the creative industries have been recognised for their contributions to Australian culture.
Queen's Birthday Honours 2019
Photo by Jason Leung on Unsplash

The Queens Birthday Honours list was released this week with the arts and cultural sector once again well represented.

Prominent authors Sophie Cunningham, Di Morrissey and Charlotte Wood were given Member (AM) status while choreographer, dancer, director and filmmaker Meryl Tankard was made an Officer (AO) in the General Division.

ADVERTISEMENT

The Artistic Director of Queensland Ballet, Li Cunxin was also a recipient of an Order of Australia (AO) for his 'distinguished service to the performing arts, particularly to ballet as a dancer and as an Artistic Director, while Daryl Karp, Director of the Museum of Australian Democracy (MOAD) was awarded a Member of the Order of Australia (AM). Karp has led MOAD for over six years and has been deputy chair of the Canberra Writers Festival since 2015. 

Singers Guy Sebastian (AM) and David Campbell (OAM) were honoured, as were actors Hugh Jackman (AC) and Sigrid Thornton (AO).

In the visual arts sector, recipients included Indigenous ceramicist Victor Chapman (AM) and Eyeline editor Sarah Follent (AM).

For significant service to Indigenous history, Dr Peter Read of the Australian National University was made a Member of the Order of Australia, while in South Australia, the co-founder of Adelaide's queer cultural festival Feast, Margaret Fischer (AM), was also honoured. 

Services to dance and music education, opera, architecture and arts administration were also recognised across a wide range of recipients.

More women than ever before are honoured, though they make up only 40% of the total of recipients announced in the Queen's Birthday 2019 honours list.

The full list of Queen's Birthday Honours recipients is published below.

COMPANION (AC) IN THE GENERAL DIVISION

Ms Ita Clare BUTTROSE AO OBE NSW For eminent service to the community through leadership in the media, the arts, and the health sector, and as a role model.

Mr Hugh Michael JACKMAN North Bondi NSW 2026 For eminent service to the performing arts as an acclaimed actor and performer, and to the global community, particularly as an advocate for poverty eradication

OFFICER (AO) IN THE GENERAL DIVISION

Ms Penelope June CLIVE Hobart TAS 7001 For distinguished service to the visual arts through philanthropic support for cultural institutions, and to the community of Tasmania.

Mrs Nicola Margaret FORREST Dalkeith WA 6009 For distinguished service to the community through philanthropic support for education and the arts, to business, and to the community.

Dr Ian Hugh JOHNSTON AM Bruny Island TAS 7150 For distinguished service to classical literature through the translation and interpretation of ancient Greek and Chinese texts.

Mr Cunxin LI Hamilton QLD 4007 For distinguished service to the performing arts, particularly to ballet, as a dancer and artistic director.

Ms Meryl TANKARD Bondi NSW 2026 For distinguished service to the performing arts as a dancer, actor, producer, innovative choreographer and theatre director.

Ms Sigrid Madeline THORNTON NSW For distinguished service to the performing arts as a film, television and stage actor, and to professional arts organisations.

MEMBER (AM) IN THE GENERAL DIVISION

Mr Raymond (Ray) Charles ARGALL Five Dock NSW 2046 For significant service to film and television as a director and cinematographer.

Ms Suzanne Dale BAKER Pyrmont NSW 2009 For significant service to the film industry as a producer.

Mr Eric BANA VIC For significant service to the performing arts, and to charitable organisations.

Ms Delys Margaret BIRD WA For significant service to higher education, and to gender studies and literature.

Ms Carolyn Maria BRIGGS St Kilda VIC 3182 For significant service to the Indigenous community

Ms Catherine Jane CARO Artarmon NSW 2064 For significant service to the broadcast media as a journalist, social commentator and author.

Mr Victor George CHAPMAN PSM Woonona NSW 2517 For significant service to the Indigenous community, to tertiary education, and to the visual arts.

Ms Sarah-Jane CLARKE Vaucluse NSW 2030 For significant service to the fashion industry, and to charitable organisations.

Mr Peter William COUSENS Greenwich NSW 2065 For significant service to the performing arts, and to the community.

Mr Ross CUNNINGHAM Coledale NSW 2515 For significant service to arts administration, and to industry recognition.

Ms Sophie Alice CUNNINGHAM Fitzroy VIC 3065 For significant service to literature as an author, editor and role model.

Mr Andrew Laurence DAVIES Rose Park SA 5067 For significant service to architecture, and to the community.

Ms Anna FIENBERG North Balgowlah NSW 2093 For significant service to literature as an author.

Ms Margaret Charlotte FISCHER Hahndorf SA 5245 For significant service to the festival sector, and to the LGBTIQ community.

Ms Sarah Margaret FOLLENT Teneriffe QLD 4005 For significant service to the visual arts, and to the print and broadcast media.

Emeritus Professor Richard Allen FOTHERINGHAM Peregian Beach QLD 4573 For significant service to higher education, and to the performing arts.

Ms Kathleen Clare FREEDMAN NSW For significant service to the visual arts as a benefactor and supporter of emerging artists.

Ms Frances GERARD SA For significant service to the hospitality industry, and to the arts.

Mrs Kerry Margaret HEYSEN-HICKS Unley Park SA 5061 For significant service to the film industry as a producer.

Professor Raymond Warren HOLDEN United Kingdom For significant service to the performing arts through music.

Professor Rosemary Ross JOHNSTON Newport NSW 2106 For significant service to higher education, and to children's literature.

Ms Daryl Ann KARP Turner ACT 2612 For significant service to the arts, particularly to the museum and galleries sector.

Mr David Chong LI Toorak VIC 3142 For significant service to the community through support for the performing arts.

Dr Ian Donald MacLEOD Como WA 6152 For significant service to the museum and galleries sector.

Dr Rosalind McMILLAN Kew VIC 3101 For significant service to music education in Victoria.

Dr Helen Margaret MOORE Cook ACT 2614 For significant service to English language education, and to community music.

Ms Di Grace MORRISSEY Mondrook NSW 2430 For significant service to literature as a novelist, and to conservation and the environment.

Emeritus Professor John Hurlstone POLLARD West Pymble NSW 2073 For significant service to community music events, and to education.

Ms Crocifissa Fifa RICCOBONO Kogarah NSW 2217 For significant service to the music industry.

Mr Peter Arthur RIX Elizabeth Bay NSW 2011 For significant service to the music and events industries, and to philanthropy.

Mr Andrew Charles ROSS Glendalough WA 6016 For significant service to the performing arts.

Mr Guy Theodore SEBASTIAN Rosebery NSW 2018 For significant service to the music recording industry, and to charitable initiatives.

Ms Gabrielle Catherine THOMPSON Rose Bay NSW 2029 For significant service to the performing arts, particularly to music.

Mr Peter John WILLIAMS Carlton VIC 3053 For significant service to architecture.

Dr Charlotte Ann WOOD Marrickville NSW 2204 For significant service to literature.

MEDAL (OAM) IN THE GENERAL DIVISION

Dr Bahia ABOU-HAMAD Menai NSW 2234 For service to multicultural affairs, and to the arts.

Mrs Katherine Frances ANDERSON Centennial Park NSW 2021 For service to the visual arts, particularly as an illustrator.

Mrs Margaret Joyce BAKER-DAWBER Shepparton VIC 3630 For service to the performing arts.

Mrs Doreen Edna BRYARS Wollongong NSW 2500 For service to the performing arts, particularly as a musical director.

Mr David Joseph CAMPBELL Cremorne NSW 2090 For service to entertainment and the arts.

Mrs Barbara Jayne CAMPBELL-ALLEN Wollstonecraft NSW 2065 For service to the creative arts as a potter and ceramicist.

Mr Bernard James CARNEY Carlisle WA 6101 For service to music.

Dr Fiona Maragaret COCHRANE St Kilda VIC 3182 For service to the visual arts as an independent film producer.

Mrs Margot Joy CORY-WALL Kew East VIC 3102 For service to the performing arts, particularly to opera.

Mrs Valda Merle CUMING Brighton VIC 3186 For service to the visual arts.

Mrs Janice Margaret CURRIE-HENDERSON NSW For service to Irish dancing.

Mr Frank De ROSSO Geelong VIC 3220 For service to music.

Mr Leslie Charles DEMPSEY Willmot NSW 2770 For service to entertainment and the arts.

Ms Katharine Elizabeth ENGLAND South Plympton SA 5038 For service to literature.

Ms Kerith Ann FOWLES Bundanoon NSW 2578 For service to music, and to the community of the Southern Highlands.

Mrs Shirley-Anne GALE SA For service to music.

Mrs Theresa Christina GOMBOC Middle Swan WA 6056 For service to the museums and galleries sector.

Mr Roland Errol GRIDIGER Rose Bay NSW 2029 For service to the performing arts through administrative roles.

Mr Darren Stanley HAYES For service to music as a songwriter and performer.

Mr Kevin George HEIN Mount Gambier SA 5290 For service to the performing arts, and to the community of Mount Gambier.

Ms Gwenda Elaine HERBERT South Yarra VIC 3141 For service to photography.

Ms Neroli Ann HOBBINS NSW For service to the performing arts through administrative roles.

Mr Ian John JAMES Northcote VIC 3070 For service to music publishing and rights.

Ms Toni Louise LALICH Melbourne VIC 3004 For service to the performing arts, particularly music.

Mrs Margot Elizabeth LAMPKIN Mornington TAS 7018 For service to choral music.

Mr Regis Pierre LANSAC Bondi NSW 2026 For service to photography and to visual design.

Mrs Denise LAWRENCE Central Coast NSW 2250 For service to music education.

Mr Clement LEE VIC For service to architecture, and to philanthropy.

Mr Kelvin McWHINNIE Alexandria NSW 2015 For service to the live entertainment industry.

Mr Alfio MANCIAGLI Orange NSW 2800 For service to photography.

Ms Patti MANOLIS Geelong VIC 3220 For service to the library and information sciences sector.

Mr Donald Alexander MAYES Pymble NSW 2073 For service to community music.

Ms Sally MELHUISH Hall ACT 2618 For service to baroque music.

Miss Lisa MICHL KO-MANGGÈN QLD 4870 For service to Indigenous visual arts.

Mr Eric MITCHELL Taroona TAS 7053 For service to music education.

Ms Vasiliki NIHAS-BOGIATZIS Barton ACT 2600 For service to the arts and cultural heritage.

Dr Robert Stevenson (Steven) NISBET Holland Park QLD 4121 For service to the community through music, and to education.

Mr Noel James OLIVE Little Bay NSW 2036 For service to the Indigenous community, to history, and to the arts.

Mr Kenneth James PAUL Mosman NSW 2088 For service to architecture, and to the community.

Mrs Kathleen Joy PETERS Southport Qld 4215 For service to the entertainment industry on the Gold Coast.

Mrs Kerry Pamela PRYOR East Brunswick VIC 3057 For service to photography, and to international charitable initiatives.

Mrs Jayshree RAMACHANDRAN Wantirna South VIC 3152 For service to the performing arts through Indian music and dance.

Mr David Richard REEVES Sydney NSW 2088 For service to the performing arts, particularly through music composition.

Ms Yvonne REPIN Woonona NSW 2517 For service to music.

Mrs Cecily Enid ROGERS Caringbah NSW 2229 For service to horticulture, and to floral art.

Mrs Louise Janette SAUNDERS Cleveland Qld 4163 For service to wildlife conservation, and to the visual arts.

Dr Ronald Edwin SMART PSM Wollongong NSW 2500 For service to music, and to the international community of Sierra Leone.

Mrs Sheryl Joycelyn SOUTHWOOD Burwood NSW 2134 For service to music through a range of organisations.

Mr Frank Anthony STIVALA Albert Park VIC 3205 For service to the music industry.

Mrs Kathleen Dawn SWANSBRA Parkes NSW 2870 For service to decorative food arts.

Mr Graeme Alexander WALL Kew East VIC 3102 For service to the performing arts, particularly to opera.

Mrs Bernadette WAUGH Swan View WA 6056 For service to librarianship.

Ms Ellen Margaret WAUGH South Coogee NSW 2034 For service to community history, and to arts education.

HONORARY MEDAL (OAM) IN THE GENERAL DIVISION

Ms Fiona Christine TONKIN Southbank VIC 3006 For service to the performing arts, particularly to ballet.

About the author

Richard Watts is ArtsHub's Performing Arts Editor and Team Leader, Editorial; he also presents the weekly program SmartArts on community radio station Three Triple R.

The founder of the Emerging Writers' Festival, Richard currently serves as the Chair of La Mama Theatre's Committee of Management and on the Green Room Awards Independent Theatre panel.

He is a life member of the Melbourne Queer Film Festival, and in 2017 was awarded the status of Melbourne Fringe Festival Living Legend.

Twitter: @richardthewatts